Laboratoryjne parametry krytyczne

Laboratoryjne parametry krytyczne a rozwój diagnostyki Point-Of-Care

Stan zagrożenia życia określany jest jako sytuacja nagłego pogorszenia zdrowia pacjenta w konsekwencji nieprawidłowej funkcji narządowej bądź układowej. Do najczęstszych przyczyn bezpośredniego zagrożenie życia należą m.in.: rozległe urazy, układowe stany zapalne, uogólniona zakażenia, niewydolność serca, niewydolność oddechowa czy zatrucia.

W takich sytuacjach podstawą do oceny stanu chorego jest badanie przedmiotowe czy diagnostyka obrazowa, nie dostarczają one jednak pełnej informacji o stanie klinicznym pacjenta. Niezbędne jest wykonanie badań laboratoryjnych, które dopełniając obraz kliniczny pozwolą na wdrożenie odpowiedniego leczenia i stabilizacje stanu chorego.

 

Badania te określane są mianem laboratoryjnych parametrów krytycznych.

 

Niezwykle ważne staje się maksymalne skrócenia czasu oczekiwania na wyniki laboratoryjne, które możliwe jest tylko w systemie Point-Of-Care. Dodatkową trudność stanowią dynamiczne zmiany parametrów badanych, wymagające natychmiastowej interwencji lekarskiej. „Przyłóżkowe” badania Point-Of-Care stanowią przyszłość współczesnej diagnostyki laboratoryjnej i mogą w wielu przypadkach umożliwić nawet ratowanie ludzkiego życia.