Grupy wysokiego ryzyka i powikłania pogrypowe

Jednym z powodów ciężkiego przebiegu grypy jest zaostrzenie chorób przewlekłych już istniejących lub wystąpienie nowej choroby, a także wielonarządowe powikłania pogrypowe mogące prowadzić do stałego inwalidztwa lub zakończyć się zgonem,
Powszechnie mówi się o grupach wysokiego ryzyka ciężkiego przebiegu grypy, dzieciach <2r. ż. i osobach starszych >65r.ż., niewiele osób, także lekarzy, zdaje sobie jednak sprawę z tego, że powikłania pogrypowe mogą wystąpić u KAŻDEGO, niezależnie od wieku i stanu zdrowia.
Ryzyko powikłań jest szczególnie wysokie w poniższych grupach:
- osoby po przeszczepach,
- osoby starsze,
- chorzy na astmę i inne przewlekłe schorzenia układu oddechowego,
- osoby z chorobami serca i układu krążenia,
- osoby z chorobami nerek,
- osoby o obniżonej odporności
Najczęstsze powikłania pogrypowe:
- ze strony układu oddechowego: grypowe zapalenie płuc i oskrzeli, wtórne bakteryjne zapalenie płuc, zapalenie oskrzelików (szczególnie u niemowląt i u dzieci),
- ze strony układu nerwowego: zapalenie rdzenia kręgowego, zapalenie mózgu, opon mózgowo-rdzeniowych
- ze strony innych układów: zapalenie ucha środkowego (zwłaszcza u dzieci), zapalenie mięśnia serca i osierdzia, zaostrzenie istniejących chorób przewlekłych, drgawki gorączkowe, zespół wstrząsu toksycznego, zespół Rey`a, zapalenie mięśni i mioglobinuria mogąca prowadzić do niewydolności nerek.
Pamiętajmy, że powikłania pogrypowe mogą wystąpić u każdego, starajmy się diagnozować i leczyć, by zapobiegać chorobie o potencjalnie ciężkim przebiegu.