Diagnostyka RSV

RSV (respiratory syncytial virus) to powszechnie występujący wirus układu oddechowego, który zazwyczaj powoduje łagodne objawy, przypominające przeziębienie.

 

W Polsce infekcje RSV zwykle występują jesienią, zimą i wiosną.

 

Niestety nie u wszystkich pacjentów choroba ma łagodny przebieg. Szczególnie niebezpieczne jest zakażenie niemowląt i osób starszych.

 

RSV to częsta przyczyna zapalenia oskrzelików i zapalenia płuc. Nie leczona lub nieodpowiednio leczona choroba może prowadzić do poważnych powikłań.

 

Objawy zakażenia RSV są podobne do innych zakażeń górnych dróg oddechowych: kaszel, katar, gorączka, kichanie, trudności w oddychaniu. Dość charakterystycznym objawem infekcji jest świszczący oddech.

 

Wirus łatwo się rozprzestrzenia, dlatego ważna jest odpowiednio szybko i trafnie postawiona diagnoza celem izolacji pacjenta i szybkiego rozpoczęcia terapii.

 

Aby odróżnić zakażenie RSV od przeziębienia, grypy, COVID-19 oraz innych wirusów warto zastosować w gabinecie szybkie testy do wykrywania wirusa RSV (OSOM RSV/Adeno). Pomagają one w szybki sposób odróżnić przyczynę infekcji i zastosować odpowiednią terapię.

 

Zwykle osoby zakażone RSV nie muszą być hospitalizowane. Ale niektórzy pacjenci z zakażeniem RSV, zwłaszcza osoby starsze i niemowlęta w wieku poniżej 6 miesięcy, mogą wymagać hospitalizacji, jeśli mają problemy z oddychaniem lub są odwodnione. W najcięższych przypadkach pacjent może wymagać dodatkowego tlenu lub intubacji.

 

W ostatnim czasie w Polsce dochodzi do narastającej liczby infekcji RSV wymagających hospitalizacji.

 

Sprawdź test OSOM RSV/Adeno do wykrywania i różnicowania wirusa RS i Adenowirusa.